IFS Broker

IFS Broker – Uluslararası Gıda Standardı Komisyonculuk Belgesi

 

IFS Broker; komisyoncular ve ithalatçılar, sağlayıcı seçimleriyle tedarik zinciri üzerinde güçlü etkilere sahip oldukları için değer zincirinde önemli bir rol oynar. Ticaret partnerleri, komisyoncu ve ithalatçılardan onların ürün ihtiyaçlarını imalatçılara ulaştırmalarını ve bunun anlaşılır ve yerine getirilmiş olmasını beklerler. Bu nedenlerle IFS, komisyoncular ve ithalatçılara özel bu süreçlerin nasıl uygulanacakları incelemek için yeni IFS Broker standardını geliştirdi. Yeni standart, IFS Gıda’nın temelinde oluşturuldu ve perakende ticaret içerisinde tedarikçi denetimlerinde elde edilmiş deneyimleri içermektedir.

Yeni IFS Broker, komisyoncu/ithalatçıların, tedarikçilerinin yasal gereklilikler ile sözleşmeli şartnameleri birleştiren ürünler için gıda güvenliği ve kalite gereksinimlerine uygun olarak faaliyette bulunmalarını sağlamak adına süreçlerinde gerekli önlemleri uygulayıp uygulamadıklarını denetler.

 

IFS Gıdanın Farkları
  • HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) konsepti önemli derecede azaltılır,
  • İmalat sürecine talepleri kaldırır,
  • Altyapı ve iş çevresine talepleri kaldırır.

Eğer komisyoncular/ithalatçılar kendi mağazalarına ve kendi adlarına nakliye desteğine sahiplerse, işletmelerinin bu kısmının IFS Lojistik ile uyumluluğu onaylanmış olmalıdır.

Bu da komisyoncular ve ithalatçıların süreçleri için esnetilebilir bir şekilde uygulanabilen bir modüler sistem sertifikasına yol açar.

HPC ve Gıda Olmayan Ürünler için IFS Broker

IFS Broker, ürünleri hesaba katmadan tüm komisyoncular için kullanılabilecek şekilde geliştirildi. Orijinal HACCP konsepti gıda alanında komisyoncuları kapsayacak ve ayrıca gıda olmayan ve HPC alanlarında risk yönetimini değerlendirebilecek şekilde uyarlandı.

IFS komisyoncusu, başlangıçta sadece komisyonculara/ithalatçılara öneriliyor. IFS HPC, 2010 yılının başlarında tanıtıldıktan sonra, IFS komisyoncusu, IFS HPC’nin ürün kapsamını da dahil etmek için genişletildi. Denetleyiciler için eğitim modülü tamamlandığında 2010’nun ortalarından itibaren IFS HPC tarafından sigortalanmamış Gıda olmayan ürünlerin komisyoncularının/ithalatçılarının, IFS HPC ile uyumluluğu denetlenebiliyor.

 

ifs broker