AA1000 Accountability Principles Standardı Yayınlandı

10 Mayıs’ta AccountAbility, AA1000 AcountAbility Principles Standard’ının (AA1000AP: 2018) yeni bir versiyonunu yayınladı. Standart sadece sürdürülebilirlik yönetimi için genel olarak başvurulan bir çerçeve değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik raporları için dış güvence temeli olarak da hizmet vermektedir. DQS’nin çalışma grubunun üyesi olduğu standardın revize edilmesi bazı önemli değişikliklere yol açmıştır.

AA1000AP standardının amacı, kuruluşlara sürdürülebilirlik performanslarını değerlendirebilecekleri, yönetebilecekleri, geliştirebilecekleri ve iletebilecekleri pratik bir dizi rehber ilkeler sunmaktır. Standart, genellikle sürdürülebilirlik raporları için üçüncü taraf güvencesinin temelini oluşturan AA1000 Güvence Standardı (AA1000 AS) ile birlikte kullanılır.

 

Prensipler

Sürdürülebilirlik raporlarını AA1000’e uygun olarak dış güvenceye sunan kuruluşlar, bu prensiplerin güvence sürecinin temeli olduğu için AA1000 İlkeleri’ndeki değişikliklerin farkında olmalıdır. Standardın önceki sürümü üç temel prensip içermektedir:

  • Kapsayıcılık – İnsanları etkileyecek kararlarda söz sahibi olmalıdır.
  • Önemlilik – Karar vericiler, önemli olan sürdürülebilirlik konularını tanımlamalı ve açık olmalıdır.
  • Duyarlılık – Kuruluşlar, materyal sürdürülebilirlik konularına ve ilgili etkilerine şeffaf davranmalıdır.

Buna dördüncü bir ilke eklendi:

  • Etki – Organizasyonlar, eylemlerinin daha geniş ekosistemlerini nasıl etkiledikleri konusunda izlemeli, ölçmeli ve hesap verebilir olmalıdır.

 

AA1000 Accountability Principles İlkeleri

 

DQS CFS GmbH’nin CEO’su ve AA1000 çalışma grubunun bir üyesi olan Dr. Sied Sadek, dördüncü ilkenin eklenmesini şöyle açıklıyor: “In the past couple of years, sustainability management is maturing into a results-based approach. The focus is not on good intentions, but in identifying and measuring impacts in a manner that enables all stakeholders to take appropriate action.”

İlkelerin tam açıklaması dahil olmak üzere standard, AccountAbility web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir.

 

GRI Standardları ile İlgili
Sürdürülebilirlik raporunu GRI Standartlarına uygun olarak hazırlayan kuruluşlar için, dördüncü ilkenin eklenmesi, raporlama gereklilikleri açısından çok fazla değişmez: GRI Standartları, kuruluşların, her önemli konu için önemli ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerini rapor etmelerini zorunlu kılar.

 

Geçiş Akışı
AA1000AP (2018), önceki AccountAbility İlkeleri Standardının (AA1000APS, 2008) yerini alır. 1 Ocak 2019’dan itibaren yayınlanan raporlar için AA1000 Güvence Standardı (AA1000AS) aracılığıyla güvence isteyen kuruluşlar 2018 versiyonunu kullanmalıdır. Ancak, bu tarihten önce yayınlanan raporlar için, organizasyonlar, tercih ettikleri takdirde AA1000APS’yi (2008) kullanmaya devam edebilir.

 

DQS Sizin İçin Neler Yapabilir?
AA1000 lisanslı bir güvence sağlayıcısı olarak DQS, endüstri sektöründen bağımsız olarak, sürdürülebilirlik raporları (GRI, Global Compact, ISO 26000,…) konusunda dış güvence sağlar. Dış güvence, sürdürülebilirlik raporlarının saydamlığını ve güvenilirliğini artırır ve paydaşlara, raporların sürdürülebilirlik performansınızın doğru ve eksiksiz bir resmini sunduğu güvenini verir. Talep üzerine, AA1000 ilkelerinin uygulanmasına yönelik in-house workshoplar da sunmaktayız.

Sertifikasyon ve standartlarla ilgili güncellemeleri takip etmek için bizi LinkedIn‘de takip edin.

 

Teklif İsteyinBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.