BRC Food Safety Global Gıda Standardı

BRC Food Safety Nasıl Alınır?BRC Food Safety Global Gıda Standardı

BRC, 1996 yılında tedarik zinciri içinde gıda güvenliği standartlarını düzenlemek isteyen perakendeciler tarafından kurulmuştur. Günümüzde BRC hem gıda hem de gıda dışı ürün kategorilerinde global olarak tanınan üçüncü taraf sertifikasyonun operasyonu sağlayan bir kurumdur.

BRC Global Standartları kalite, güvenlik ve operasyonel kriterleri garanti altına alır ve üreticilerin yasal gerekliliklere uygunluğunu ortaya koyar. Bu standartlar şu dönem lider perakendeciler, üreticiler ve gıda sektöründe yer alan firmalar tarafından gereklilik olarak belirtilmektedir.

Gıda sektöründe bu gereklilikler BRC Food Standardı yaratılarak tanımlanmıştır.

BRC Food Standardı, perakendeciler, gıda endüstrisi uzmanları ve ilgili kuruluşlar tarafından geliştirilmiştir. Standart 1998 yılında ilk versiyonu ile yayınlanmış ve şu an 7. versiyonuyla geçerliliğini sürdürmektedir. Standardın çerçevesi, gıda ve gıda girdisi üreten, işleyen ve paketleyen endüstrilerde gıda güvenliği, bütünlüğü, yasallığı ve kalitesinin nasıl yönetilmesi gerektiğini oluşturur.

BRC Food standardı,  kuruluşun büyüklüğü ve kapasitesine bağlı olmadan tüm gıda üreticileri için hazırlanmıştır. BRC Food sertifikası sayesinde, perakendeciler için özel markalı ürünler üreten firmalar ya da İngiltere pazarında ürünlerini satmak isteyen üreticiler ürünle ilgili gereklilikleri yerine getirdiklerini ispat etmiş olurlar.

 

Standardın temelinde aşağıdaki konular yer alır:

  • Yönetim taahhüdünün önemi
  • HACCP (Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları) temelli gıda güvenliği programları
  • Kalite yönetim sistemleri
  • İyi üretim uygulamalarının tetkik edilmesi
  • En fazla ürün geri çekme ve geri çağırmaya neden olan, örneğin etiket ve ambalajlama gibi alanların tetkik edilmesi
  • Gıdada tağşişe ve hileye maruz kalma risklerini azaltmak için sistemler geliştirmek
  • Tetkik prosesinde tutarlı yaklaşımı sağlamak

 

Bu aşamada çalışanların standart konusunda yetkinliklerini arttırmak isterseniz sunduğumuz eğitimleri gözden geçirebilirsiniz.

BRC Food denetimi sonucunda standart şartlarını yerine getiren kuruluşlar 1 yıllı yada 6 aylık belge almaya hak kazanır.  İlk girilen tetkik tarihinden 12 ay yada 6 ay geçmeden önce yenileme denetimi alınmalıdır. Sertifika süresini tamamen kuruluşun tetkikte aldığı sertifika derecesi belirler. BRC Food standardında AA, A, B, C ve D olmak üzere 5 tane seviye mevcuttur. AA en yüksek seviye olmakla beraber, AA, A ve B seviyesinde belgelenen kuruluş için sertifika geçerliliği 1 yıl olarak verilmiştir. Diğer seviyelerde bu süre 6 aydır.

Teklif İsteyin

Talebinizin ne olduğunu belirttiğiniz takdirde, sizlere teklifimizi iletmekten mutluluk duyarız.