ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

ISO 10002 BelgelendirmeISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

ISO 10002 Müşteri memnuniyet yönetim sistemi kuruluşlara müşteri şikayetlerinden yola çıkarak, nasıl bir yol izleyeceğini göstermesi açısından yararlı bir sistemdir. Bu sistem sayesinde çalışanlarda farkındalık artacağından kuruluşun verimliliği de artacaktır. Bu sistemin en büyük faydası mevcut müşterilerini elde tutma maliyetinin düşecek olmasıdır.

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, şirketin potansiyel müşterileri ile daha karlı ve uzun dönemli ilişkiler kurulması ve bu ilişkileri geliştirmesini sağlayan bir yönetim yaklaşımıdır. Bu standart, öncelikle geri bildirime (şikâyetler dâhil) açık olan müşteri odaklı bir ortamın oluşturulması, alınan her bir şikâyetin çözüme ulaştırılması ve müşteri hizmetinin iyileştirilmesi ile ilgili yönetim taahhütlerinin yerine getirilmesini öngörmektedir.

Bir kuruluş, kendi bünyesinde ISO 10002 müşteri memnuniyeti sistemini kurduktan sonra, bu durumu müşterine kanıtlamak amacı ile ISO 10002 müşteri memnuniyeti yönetim sistemi belgesi alması gerekmektedir. Bu belge sayesinde müşterilerine verdiği önemi göstermiş olacaktır.

 

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi’nin Faydaları Nelerdir?

  • Müşterilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda nasıl bir yol izleneceğini gösterir.
  • Müşteri şikâyetleri konusunda çalışanların bilinç ve dikkatlerini geliştirir.
  • Müşterinin önemsendiğini gösterir.
  • Müşteri memnuniyeti sağlar.
  • Şikâyetlerin tekrarını engelleyerek çözüm olanakları sunar.
  • Kuruluşun itibarını arttırır.
  • Müşterileri elde tutma maliyetlerini azaltır.

Sonuç olarak; ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Standardı, müşterilerini memnun etmeyi onlara beklentilerinin ötesinde hizmet vermeyi isteyen, ister özel kuruluş, ister kamu kuruluşu veya gönüllülük esasına dayalı sektörler olsun her tür ve boyuttan işletmenin uygulayabileceği bir standarttır.

Teklif İsteyin

Talebinizin ne olduğunu belirttiğiniz takdirde, sizlere teklifimizi iletmekten mutluluk duyarız.