BRCGS Agents and Brokers Versiyon 3

BRCGS Agents and Brokers standardı; ürünlerin üreticileri ve satışını yapan firmalar arasındaki kritik bağlantıyı koruyarak hem işletmelerin hem tüketicilerin güvenini kazanan etkin bir tedarik zincirinin sürdürülmesini sağlar.

Ekim 2021’de yayınlanan BRCGS Agents and Brokers Versiyon 3; gıda, ambalaj, tüketici ürünleri sektörlerinde, üretim faaliyeti dışında alım-satım ile toptan ticaretini yapan şirketler için ürün güvenliğini, kalitesini, yasallığını yönetmelerini sağlayacak gereksinimleri belirler. Küresel olarak uygulanabilen standart aynı zamanda ülkelere özgü yasal düzenlemelere uyum sağlar ve işletmelerin tedarik zinciri içerisinde ürün güvenliği ve orjinalliğine yönelik sistemlerini geliştirmelerine olanak tanır. İlk olarak 2014 yılında yayınlanan standart şuanda 27 ülkede yaklaşık 850 şirket tarafından uygulanmaktadır.

Dünya çapında birçok perakendeci, üretici, hammadde üreticisi tarafından tanınan ve bu nedenle gıda, ambalaj, evcil hayvan besini, tüketici ürünleri gibi birçok alanda tedarikçi değerlendirmede önemli rol oynayan standart, tedarik zinciri güvencesi ve risk azaltmanın bir parçası olarak kabul edilir.

BRCGS Agents And Brokers Versiyon 3 Geçiş Süreci

1 Nisan 2022’den itibaren yalnızca Versiyon 3 denetimleri gerçekleştirilebilecek. Bu tarihten önce gerçekleştirilen Versiyon 2 denetimlerine istinaden düzenlenen sertifikalar yalnızca sertifika üzerinde belirtilen tarihe kadar geçerliliğini koruyacak.

Revizyon Değişiklerinin Özeti

  • İyi uygulamaların tüm BRCGS Standartlarıyla tutarlılığının sağlanması.
  • Tedarik zinciri içerisinde dolandırıcılığa maruz kalma ve sahtecilik riskini azaltmak için sistemlerin güçlendirilmesi.
  • Tedarikçi ve hizmet sağlayıcı onay maddelerinin genişletilmesi.
  • Ürün güvenliği kültürü gereksinimlerinin genişletilmesi.
  • Etkiyi en aza indirmek için, ürün geri çağırma, geri çekme ve acil durumların yönetimi.
  • En iyi uygulamayı yansıtmak için düzeltici faaliyet, önleyici faaliyet ve kök neden analizi revizyonları.
  • ABD Gıda Güvenliği Modernizasyon Yasası (FSMA) ile ilgili ek gönüllü modülde yapılan güncellemeler.

 

▶  Daha fazlası için BRCGS Agents and Brokers standardını buradan indirebilirsiniz.

▶  DQS Eğitim Takvimi her ay yenileniyor! Yaklaşan eğitimlere buradan göz atabilirsiniz.

Güncel bilgiler için bizi sosyal medyada takip edin!Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.