BRCGS Karma Denetimler: Uzaktan, Fakat Tam Olarak Değil

BRCGS, denetimin bazı bölümlerinin tesis dışında uzaktan yapılabileceğini kabul etse de, denetçinin denetimin en azından bir bölümünü yerinde yürütmesi gerekmektedir. Karma olarak adlandırılan denetim, öncelikle uzaktan döküman incelemesi ve ardından yerinde denetimden oluşmaktadır. Bu yaklaşım isteğe bağlı olarak Gıda Güvenliği Standardı, Ambalaj, Depolama ve Dağıtım, Tüketici Ürünleri, Acente ve Aracılar için mevcuttur (sırasıyla; Food Safety Standard, Packaging, Storage & Distribution, Consumer Products, Agents & Brokers).

Karma denetimin gerçekleştirilmesi haberli yeniden belgelendirme denetimleriyle sınırlıdır. İlk belgelendirme ve habersiz denetimler için karma denetim seçeneği sunulmamaktadır.

Karma yaklaşım isteğe bağlıdır: Sertifikalı kuruluşlar tüm denetimi yerinde gerçekleştirmeyi tercih ederse, normal denetim yine mümkün olacaktır!

Risk Değerlendirmesi

Karma Denetimin gerçekleştirilebilmesi, belgelendirme kuruluşu tarafından gerçekleştirilecek risk değerlendirmesinin olumlu sonuçlanmasına bağlıdır. Belgelendirme kuruluşu, bir soru formuna dayanarak, Karma Denetimin istenen sonuçları elde etmek için uygun olup olmadığını değerlendirmelidir. Değerlendirmede, şikayetler ve geri çağırmalardan tespit edilen riskler dahil olmak üzere, bir tesisin geçmiş performansını ve elektronik biçimde kayıtların ve belgelerin mevcudiyeti hesaba katılır.

Karma Denetimin Uzaktan Gerçekleştirilen Kısmı Nasıl Yapılır?

Uzaktan denetim Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) kullanılarak yapılır. BRCGS, ne tür hizmet sağlayıcı veya programların kullanılması gerektiğini belirtmez. Veri güvenliğini korumak için, DQS denetçileri genel olarak sertifikalı kuruluş tarafından önerilen araçlarla çalışır.

Uzaktan Ve Yerinde Denetimlerin Kapsamları

BRCGS Standartları, hangi maddelerin uzaktan denetlenebileceğini ve hangilerinin yerinde denetim kapsamında olması gerektiğini belirtmek için renk kodlaması kullanır. Denetimin uzaktan gerçekleştirilen kısmı tipik olarak dokümantasyon, kayıt tutma ve sistemlere odaklanır. Yerinde denetim ise, GMP’yi, gıda güvenliği yönetim sistemlerinin uygulanmasını ve izlenebilirlik çalışmalarını kapsar.

Denetim Süresi

Bir tesisin uzaktan denetlenip denetlenmemesi toplam denetim süresini etkilemez. Bir tesiste uzaktan denetim artı yerinde denetim gerçekleşmesi durumunda, uzaktan denetim süresi ile yerinde denetim süresinin toplamı, normal yerinde denetimle aynı olacaktır. Uzaktan denetimde geçirilen zaman miktarı risk değerlendirmesine bağlıdır, ancak hiçbir zaman toplam denetim süresinin %50’sini geçemez.

Gizlilik, Güvenlik Ve Veri Koruma

Açıkça anlaşılacağı üzere, uzaktan denetim esnasında ve sonrasında gizli bilgilerin korunması oldukça önemlidir. Belgelendirme kuruluşları ve denetçileri yerel veri gizliliği kanunlarına uymalıdır. Denetim hazırlığının bir parçası olarak, gizlilik, güvenlik ve veri korumayla ilgili tüm, yasal gereksinimler ve müşteri gereksinimleri belirlenecek ve bunların etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için önlemler alınacaktır. Bu, hem denetçinin hem de denetlenen kurumun Bilgi ve İletişim Teknolojileri kullanımı ve yukarıdaki gereklilikleri yerine getirmek için alınan tedbirler konusunda hemfikir olduğu anlamına gelir.

BRCGS Karma Denetimleri İçin Zaman Çizelgesi

BRCGS Uzaktan Denetim

BRCGS tarafından yayınlanan karma denetimlere ilişkin dökümana buradan ulaşabilirsiniz.

DQS Size Nasıl Destek Olabilir?

DQS Remote uzaktan denetim sisteminin kurucusu ve BRCGS onaylı belgelendirme kuruluşu olan DQS uzaktan denetimlerde önde gelen bir partner olarak her zaman yanınızda olmaya hazır.  Global ofislerimiz ve yetkin denetçilerimizle birlikte dünya çapında yerinde ve uzaktan denetimlerle kuruluşunuza değer katmaktan memnuniyet duymaktayız.

Güncel bilgiler için bizi sosyal medyada takip edin!

Bize Ulaşın