BRCGS S&D (Depolama ve Dağıtım) Standardı Güncelleniyor

İlk olarak 2006 yılında yayınlanan BRCGS Depolama ve Dağıtım (S&D) standardı, BRCGS üretim standartlarından sonraki süreçleri de kapsayarak;  

  • Son kullanıcıya kadar aynı kalitenin korunmasını,  
  • Ürün bütünlüğünün muhafaza edilmesini,  
  • Süreçlerin iyileştirilmesini,  
  • Denetim ve sertifikasyon yoluyla müşterilerin güveninin kazanılmasını amaçlamaktadır.  

Belgelendirme kuruluşlarının sektördeki temsilcileri, gıda tedarik hizmetleri, perakendeciler de dahil olmak üzere çok paydaşlı gruplar tarafından geliştirilen Global Standart, iyi tasarlanmış risk tabanlı ürün güvenliği yönetim sistemi aracılığıyla en iyi uygulamaları yansıtmakta ve sürekli iyileştirme sürecini kolaylaştırmaktadır. 

BRCGS S&D standardı, gıda ve gıda dışı sektörlere özgü depolama ve dağıtım faaliyetlerinde kalite ve güvenlik gereksinimlerini tanımlar. Standart, üretim ve ticaret arasındaki boşluğu kapatır ve böylece tüm tedarik zinciri boyunca şeffaflığı ve güvenliği arttırır. 

2016 yılından beri bulut teknolojisi, yapay zeka gibi birçok konuda yaşanan gelişmeler yakında BRCGS S&D standardına da yansıyor olacak. Güncellenmiş versiyonda sektördeki dijital okuryazarlık ve etkin tedarik zinciri çözümleri gibi gelişmelere değinilecektir. Çalışmaların tamamlanmasının ardından revizyonun Kasım 2020’de yayınlanması ve denetimlerin Mayıs 2021’de başlaması planlanıyor. 

Yeni versiyonda iki önemli alan – Çapraz Sevkiyat ve Entegre E-ticaret – gönüllü ek modüller olarak sunulmaktadır. Ek modüller, tedarik zincirindeki şirketlerin sektörlerine özgü faaliyetlerinden kaynaklanabilecek ek risklerin en aza indirilmesini sağlayacak kriterleri oluşturur. 

Yeni standart GFSI ölçütlerine uygun olacak, aynı zamanda ürün güvenliği ve kalite kültürü, gizli raporlama, otomasyon ve robot teknolojisi, alerjen yönetimi ve yeni oluşturulan bir bölümde ürün elleçleme gereksinimleri hakkında yeni gereklilikleri içerecektir. 

Zaman Çizelgesi 

BRCGS S&D Versiyon 4’ün, Kasım 2020’de yayınlanması ve Mayıs 2021’den itibaren denetimlere başlanması öngörülüyor. 

DQS – Belgelendirme Partneriniz 

DQS, BRCGS S&D standardında yetkin bir belgelendirme kuruluşudur. Planlama ve sonrasında, deneyimli denetçileri, verimli denetim raporlarıyla tüm sertifikasyon süreci boyunca sizlere eşlik etmektedir. 

 

Sorularınız için bizimle iletişime geçin ve güncel bilgileri LinkedInInsagram hesaplarımızdan takip edin.