Dünya Kadınlar Gününe Özel Sosyal Sorumluluk Seminerimiz Tamamlandı

6 Mart 2019 tarihli Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 49.8’ini kadınlar (40 milyon 863 bin kişi) oluşturmaktadır. Hane halkı iş gücü sonuçlarına göre, böylesine adil bir nüfus yapısına sahip olan Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaşta istihdam edilenlerin toplam oranı yüzde 47.1. Bu oran içinde erkeklerin yüzde 65.6’sı, kadınların ise yüzde 28.9’u çalışma hayatının içinde yer almaktadır.

Kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen, özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biri Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles – WEPs) platformudur.

2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan WEPs platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunmaktadır.

Şirket politikalarında ve faaliyetlerinde şeffaflığın ve kapsayıcılığın arttırılması için sonuç getirecek teknikleri, araçları ve uygulamaları öngören Kadının Güçlenmesi Prensipleri, uzun soluklu ve çok paydaşlı uluslararası istişare sürecinin sonucunda, işletmelerin mevcut uygulamalarını, performans göstergelerini ve raporlama pratiklerini inceleyip analiz etmelerini sağlayacak bir cinsiyet merceği geliştirilmiştir.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini istemektedir.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri, yönetim kurulu odasından işyerlerine ve tedarik zinciri üzerinden topluma varana kadar her noktaya dahil etme ve uygulama konusundaki niyetlerini ortaya koymaktadırlar.

Etkinlik sonunda yaptığımız Seminer Değerlendirme anketlerinden derlediğimiz katılıcı yorumları:

DQS olarak, farklı sektörleri, deneyimleri, pozisyonları bir araya getiren Sosyal Sorumluluk alanına olan ilgileri, iletişime, paylaşıma açık olmaları ve bu değerli günde bizlerle oldukları için tüm katılımcılarımıza içten teşekkürlerimizi sunarız.

Bu yıl, ‘Sosyal Sorumluluk ve Kadın Güçlenmesi’ konulu seminerde Sedex, ISO 26000, GC-Mark “Women Empowerment” gibi standartlar hakkında bilgilendirme yapan denetçimiz İpek Gülendam’a ayrıca “Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyetçi Eril Dil” konulu sunumu ile katkı sağlayan Kadın Hakları Hukukçusu Av.Seda Atagül Kebabcı’ya değerli emekleri için teşekkür ederiz.

Seminerimiz nasıl geçti? Katılımcıların yorumlarıBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.