UTZ Eğitimi | Sürdürülebilir Tarım

UTZ Eğitimi

UTZ eğitimi içeriği ve detaylı bilgilendirme için bize ulaşabilirsiniz.

 

UTZ, sürdürülebilir çiftçilik için kullanılan dünya çapında tanınmış bir program ve etikettir. Fındık, kakao, kahve ve çay ürünlerinin sürdürülebilir tarım faaliyetlerinin sağlanması için uygulanmaktadır. Şu anda dünyada üretimi gerçekleştirilen kahvenin %50’si bu belge ile izlenmektedir. ISEAL Alliance‘ın bir üyesidir. Programların oluşturulmasında ISEAL Alliance ile ortak çalışılmaktadır.

Fındık, kahve, kakao ve çay ürünleri bu etiketi taşıyabilmeleri için bu ürünlerin, iyi üretim ve iyi tarım uygulamalarından geçmiş olması, güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması, çocuk işçiliğini ortadan kaldırmış kısaca ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği benimsemiş bir yaklaşımla ürünlerin elde edilmesi gerekmektedir.

UTZ belgeli tarım ürünlerini işleyen kuruluşlar, UTZ eğitimi ile beraber fabrikalarında izlenebilirliği sağlayarak bu ürünlerin hangi işletmelerde takip edilen UTZ prensiplerine COC (Chain of Custody) olarak tanımlanmaktadır. Gözetim Zinciri Standardı doğrultusunda yapılan belgelendirme ile, satılan logolu ürünlerin bu sertifikalı kaynaklardan geldiği ve gereksinimlerin gerektirdiği şekilde elleçlendiği ve işleminin yapıldığı garanti altına alınır. Kakaodan elde edilen ürünleri üreten, kahve ve çay üretimi-paketlemesini yapan ve fındık işleme faaliyetlerini gerçekleştiren işletmeler sertifikalandırılarak, son ürünlerinde bu etiketi kullanabilirler.