FAMI-QS İş Birliği İle Global Gelişmeler, Deneyimler, Eğitimler

famıqs seminar

Yem katkı maddeleri için Kalite ve Yem Güvenliği Yönetim Sistemi olan FAMI QS denetimleri artık yeni versiyon kod ile devam etmektedir. 6. versiyonda kuruluşların kapsamı proses teknolojileriyle paralel olarak tanımlanmaktadır. 01.10.2019 tarihinden itibaren ilk kez sertifikalanacak firmalar 6. versiyondan denetime girerek belgelendirme sürecinde yer alacaklardır. Mevcut sertifikalı firmalar için geçiş süreci 01.10.2020 tarihinde son bulmaktadır.

Ayrıca yeni versiyon kapsamında yem ve yem katkı maddelerinde tağşişi önleme ve savunma konusunda zorunlu bir ek modül (Feed Fraud Prevention and Defense) geliştirilmiştir.

FAMI-QS web sitesinde görüldüğü üzere modül, tek başına bir belgelendirme olarak uygulanamamaktadır, yalnızca FAMI-QS versiyon 6’ya ek olarak gerçekleştirilebilir. Yem ve yem katkı maddelerinde tağşişi önleme ve savunma modülünün uygulanması ve denetim kapsamına eklenmesi FAMI-QS Versiyon 6 ile belgelendirilmek isteyen tüm kuruluşlar için zorunlu hale gelecektir.  Resmi olarak 2 Eylül 2019’dan itibaren modülün uygulama ve uyum süreçleri başlamaktadır. Ancak modülün zorunlu olarak sisteme dahil edilmesi için 3 yıllık bir geçiş süreci belirlenmiş olup, 01.09.2022 tarihinden sonra modül her sertifikalı firma için uygulanabilir olmalıdır.

DQS Türkiye olarak, 13 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz ücretsiz FAMI-QS seminerinin yürütülmesinde sağladıkları sürekli destek için FAMI-QS Genel Sekreteri Emmanuel Geneiatakis’e teşekkürlerimizi sunarız. Modern belgelendirme pazarında FAMI-QS’ in yeni konseptine derinlemesine anlayış ve yenilikçi bakış açısı kazandıran çok verimli bir iş birliğiydi.

14-15 Ekim 2019 tarihlerinde ise kendileriyle sürdürdüğümüz etkin iş birliği ile DQS denetçilerine yönelik FAMI-QS denetçi eğitimi başarıyla tamamlandı.

Misafir ve katılımcı olarak bizlere eşlik eden DQS Holding COO Behzad Sadegh’i aramızda görmekten onur duymaktayız. Ayrıca FAMI-QS kurucu üyelerinden Alltech’ in Kalite Güvence Müdürü Zeynep Akkaya’ya değerli vakti ve deneyimleri için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.