IATF 16949 Otomotiv Yönetim Sistemi Uzaktan Denetimler

IATF (International Automotive Task Force) Koronavirüs süreci boyunca, pandeminin IATF 16949 sertifikasyonu, otomotiv endüstrisi ve tedarik zinciri üzerindeki etkisini düzenli olarak gözden geçirmektedir. Birincil önceliği IATF 16949 programına dahil olan herkesin refahı ve sağlığı olan IATF, 27 Mart 2020’den itibaren Koronavirüs önlemlerine yönelik çalışmalarını revizyonlar halinde yayınladı.

Ekim ayının ortalarında COVID-19 kısıtlamalarından direkt etkilenen kuruluşlar/sahalar için uzaktan denetim uygulamasına karar verildi. Planlandığı gibi, Ekim ayının sonunda ise uzaktan denetim çalışmaları tamamlanarak, Revizyon 5 ile bilgilendirme yayınlandı.

Revizyon 5’e göre uzaktan denetim metodu; ilk belgelendirme, yeniden belgelendirme, takip denetimleri, transfer denetimleri ve özel denetimler için geçerli olacak ve yalnızca yetkin 3. taraf denetçileri tarafından gerçekleştirilebilecek.

1 Ocak 2021’den itibaren gerçekleştirilecek denetimlerde ve kabul edilebilirlik kararı gerektiren uygunsuzluk aksiyonlarında eski revizyonlar geçersiz olacak ve IATF Kuralları, Koronavirüs önlemleri Revizyon 5 uygulanacaktır.

Tüm detaylar için IATF tarafından yayınlanan Koronavirüs önlemleri Revizyon 5’e buradan ulaşabilirsiniz. Geçmiş revizyonlarla daha önce paylaşılan tüm bilgiler kırmızı ile işaretlenmiştir.

Güncel bilgiler için bizi sosyal medyada takip edin!Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.