IFS Broker Versiyon 3 Revizyonu

Haziran 2019’da IFS, IFS Broker Standard Versiyon 3’ü yayınlamıştır. Yeni versiyon, pazarın ürün güvenliği ile ilgili değişen beklentilerini yansıtmaktadır. Denetimlerinde başarılı olan kurumların özellikle gıda hilesini azaltma ve risk değerlendirmeleriyle ilgili olarak, sektör gereksinimlerinin farkında olmaları gerekmektedir. Bu makalede, geçiş sürecinin yanı sıra ana değişikliklere değinmekteyiz.

Standardın büyük bir kısmı değiştirilmemiş olsa da versiyon 3’te dikkatinizi çekmek istediğimiz üç büyük değişiklik var:

1) Gıda hilelerinin azaltılması için yeni gereksinimler:

Standardın 4.7. bölümünde gıda hilesine odaklanmaktayız. Belgelendirilmiş kurumun satın alınan tüm ürünler için gıda hilesi zafiyet değerlendirmesi yürütmesi gerekmektedir. Bu güvenlik açığı değerlendirmesine dayanarak, kurum belirlenen tüm riskleri tespit ve kontrol edebileceği, belgelenmiş bir gıda hilesi azaltma planı geliştirmeli ve uygulamalıdır. Bu noktada kurumlar aynı zamanda tedarikçilerinin de aynı gereksinimleri karşıladığından emin olmalıdır.

2) Risk yönetim sistemi için ayrıntılı gereksinimler:

Risk yönetim sistemi için beklentiler genişletilmektedir. Revize edilmiş koşullar versiyon 2.3’te listelenmiştir. Gereksinimlerin çoğu önceki versiyona uymakla birlikte, mevcut risk yönetimi yaklaşımlarının IFS Broker versiyon 3’ün gereklerine uygun olup olmadığını değerlendirmek için sertifikalı işletmelere tavsiye etmekteyiz.

3) Habersiz denetimler:

IFS, piyasanın artan gereksinimleri nedeniyle IFS Broker Standardına yönelik habersiz denetimler için bir süreç oluşturmaya karar vermiştir. Habersiz denetimler isteğe bağlı olarak kalır. İşlem standart versiyon 5’te açıklanmıştır.

Bu değişikliklerin yanı sıra, okunaklılık ve anlaşılırlık amacıyla standartta birçok küçük değişiklik ve düzenleme yapılmıştır. Lütfen, bu makalenin tüm değişikliklere genel bir bakıştan ziyade yapılan ana değişikliklerin bir özeti olduğunu unutmayınız.

 

Değişim ve Zaman Çizelgesi

Belgelendirilmiş kurumların V2’den V3’e geçiş yapması için zaman çizelgesi aşağıdaki gibidir:

2 Ocak 2020’den önce: V2 geçerli versiyon olarak kalır.

2 Ocak – 31 Mayıs 2020 : Şirketler V2 veya V3 ile denetlenmeyi seçebilir.

1 Haziran 2020’den itibaren: Tüm denetimler V3’e göre yapılacaktır.

 

DQS – IFS Broker Belgelendirme

DQS, IFS Broker belgelendirmesi için geçerliliği kabul edilmiş bir belgelendirme kuruluşudur. Kalifiye denetçilerimizin küresel ağıyla tüm dünyaya yardımcı olmak istemekteyiz. Herhangi bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca belgelendirme ve standartlar hakkında düzenli olarak bilgi almak için bültenimize kaydolabilirsiniz.

 

Lütfen revizyon ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa bizimle iletişime geçin.Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.