IFS Food Ver 6.1 Global Gıda Standardı Bilgilendirme Semineri

IFS Food Ver 6.1 Global Gıda Standardı Seminerinin AmacıGlobal Gıda Standardı

Bu eğitimde; IFS Food Standardının yeni versiyonuna göre standardın ne demek olduğu, hangi kuruluşların IFS Food Standardı alabileceği,  standart gerekliliklerine uygun olarak sistem kurma çalışmalarına başlanılması için temel bilgilerin paylaşılması hedeflenmektedir. Eğitimde standardın konuları, değerlendirme mantığı anlatılacaktır.

IFS Food Ver 6.1 Global Gıda Standardı Seminerinin İçeriğiGlobal Gıda Standardı

 • IFS- International Featured Standards ve Perakendeciler Birliklerinin Tanıtım
 • IFS Food- Gıda Ürünlerinin Kalite ve Gıda Güvenliğini Denetleme Standardı Tarihçesi ve Revizyon Geçmişi
 • IFS Food Sertifikasyonunun Faydaları
 • IFS Food Standardını İşletmeler Neden Kurmalı ve Belgelendirmeli
 • Gıda Güvenliği ile İlgili Diğer Standartlar
 • Gıda Güvenliği Standartlarının Karşılaştırılması
 • IFS Food Standardına Göre Sertifikasyon İçin Ürün ve Teknoloji Kapsamları
 • IFS Food Standardına Uygun Kapsam Belirlenmesi
 • Standartta yer alan KO (Knock Out) Maddelerin Tanımı
 • IFS Food Standardına Göre Sapmaların ve Uygunsuzlukların Sınıflandırılması ve Tanımları
 • IFS Food Standardına Göre Sertifikasyon Skorunun Hesaplanması
 • IFS Food Standart Maddelerinden Beklentiler

IFS Food Ver 6.1 Global Gıda Standardının FaydalarıGlobal Gıda Standardı

 • Gerekliliklerin yerine getirildiğinin kontrolünü etkili bir araçla sunmak,
 • Gıda güvenliği konusunda, kuruluşun etkin ve güvenli süreçlerini uygulayabilme yetisini ürün ticareti boyunca gösterebilmesi,
 • Ürün güvenliği, kalitesi ve yasallığı için gerekli özenin gösterildiğinin kanıtı
 • Tanınır ve ticareti arttıracak bir sertifikaya sahip olmak

IFS Food Ver 6.1 Global Gıda StandardıGlobal Gıda Standardı

IFS Food standardı, GFSI (Global Food Safety Initiative- Global Gıda Güvenliği Girişimi) tarafından tanınan ve kabul görmüş gıda üreticilerinin denetlenmesi için oluşturulmuş bir standarttır. En önemli odak bu noktada üretilen ürünün ve üretim prosesinin kalitesi ve gıda güvenliğidir.

IFS Food üretim prosesi veya ilk paketleme aşamasında ürüne gıda güvenliği tehlikesi oluşturma durumu varsa uygulanır. Standart tüm gıda üreticileri için önem taşır, özelikle de özel markalı ürün üretimi durumu söz konusu ise müşteri şartlarının sağlanması açısından önemlidir.

Gıda perakendecileri, sahip oldukları markalara ait ürünleri satış noktalarında tüketiciye sunmalarıyla birlikte, bu ürünler üzerinde büyük bir sorumluluk sahibi olmaya başladılar. İşte bu noktada, kendi marka adını ve kuruluş itibarını korumak için, üreticilerin ürün güvenliği, kalitesi ve yasallığı konusunda kanıt sunmalarını talep etmeleri önem kazandı. IFS Food-Uluslararası Gıda Standardı, tüketicilerin gittikçe artan taleplerini karşılayabilmek ve özel markaların istenilen hususlarda üretilmesi ve tüketicilere sunulması için, tek tip kalite ve gıda güvenliği standardının geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur.

Bu ihtiyaçları takiben, HDE (Alman Perakendeciler Birliği) ve FCD (Fransız Perakendeciler Birliği) ve ayrıca İtalyan Perakendeciler Birlikleri CONAD, COOP ve “Federdistribuzione” üye şirketleri, ticari

markalar için kalite ve gıda güvenlik standardı olan IFS Food-Uluslararası Gıda Standardını geliştirdiler. Tarımsal üretimi takip eden ve gıdanın “işlendiği” tüm üretim aşamaları için bu standardın kullanılabilmesi mevcuttur.

IFS Food standardı perakendeci ve satıcının markalı ürünlerini üreten gıda ürünü tedarikçileri ve diğer gıda sektöründe üretim yapan kuruluşlar için oluşturulmuştur. Standardın kapsamı sadece gıda üretimi yapan ve ambalajlama yapan kuruluşlar içindir. Sevkiyat, depolama, dağıtım ve sadece ticaret yapan kuruluşlar bu standardın kapsamında değildir.

Seminer Detayları

EğitmenEzgi Dedebaş Uğur
Seminer Tarihi26 Nisan 2019
Seminer Süresi8 Saat (1 Gün)
Seminer Yeriİstanbul
Kontenjan70 Kişi

IFS Food Semineri Başvuru FormuDetaylı bilgi ve ödeme yöntemleri hakkında bilgi almak için formu doldurmanız yeterli. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlayacağız.