IFS Food Versiyon 7 Yayınlandı

Kısaca IFS Hakkında

IFS Food Versiyon 7, dünya çapında perakendecilerin, üreticilerin, belgelendirme kuruluşlarının ve diğer uzmanların bilgi ve tecrübesiyle, küresel olarak tanınan ürün kalite ve güvenlik standartlarının yanı sıra geliştirme programları sunar. Her gün daha fazla perakendeci ve marka sahibi IFS sertifikasyonunu tercih ediyor. IFS sertifikası kuruluşun gıda ve ürün güvenliğinin, yasal gereklilikler ve müşteri gereksinimlerine uygun olmasını sağlamak için esnek süreçler oluşturduğunu gösterir.

Bütünlük sağlamak için IFS, kalite yöneticilerinin çalışmalarını destekleyecek araçlar ve rehber dökümanlar sağlar. IFS’in genel amacı, tüketicilerin satın aldıkları ürünlere güvenmelerini sağlayacak en iyi ürün kalite ve güvenlik süreci yönetim sistemleri için çabalamaktır.

IFS Food Versiyon 7

IFS Genel Müdürü Stephan Tromp daha özlü, verimli bir standart ile çalışmayı daha basit hale getirdiklerini belirterek standardının yeni versiyonu IFS Food versiyon 7 ile gurur duyduğunu ifade ediyor.

Standardın yeni versiyonu ile IFS değerlendirmelerinde denetçilerden beklenenler hakkında daha fazla netlik sağlandı. Zamanla daha oturmuş gereksinimler yeni yapı sayesinde standartla uyumlu çalışmayı kolaylaştırıyor. Değerlendirme soru listesi; GFSI ölçütleri versiyon 2020.1, FSMA ve AB düzenlemeleri ile uyumlu hale getirilmiştir.

Yeniliklere Genel Bakış

 • Dökümantasyona daha az, saha denetimlerine daha fazla odaklanma
 • Yeni ifade: ISO/IEC 17065 ile uyumlu, ürün ve süreç yaklaşımını öne çıkararak denetimler değerlendirmeye dönüşüyor
 • %15 daha az gereklilik
 • IFS paydaşlarının ihtiyaçlarına göre uyarlanmış ve iyileştirilmiş sertifikasyon protokolü yapısı
 • Daha iyi tanımlanmış puanlama sistemi
 • Belirli bölümlerle, net bir yapıya sahip değerlendirme raporu
 • Her üçüncü IFS belgelendirme değerlendirmesinin habersiz yapılması
 • Gıda Güvenliği Kültürü gerekliliklere dahil edilmesi
 • Dış kaynak kullanımına ilişkin yeni tanımlar farklı yönetim şekillerine açıklık getirmektedir
 • Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve Birleşik Krallık’ta yer alan tedarikçiler için geçerli bir Küresel Lokasyon Numarası (GLN) zorunlu hale geliyor
 • Kalite yöneticilerini desteklemek için ek araçlar; yeni online öğrenme kursları, güncellenmiş IFS auditXpressX Yazılımı ve iç denetim için IFS Audit Manager Uygulaması

Zaman Çizelgesi

IFS Food Versiyon 7 değerlendirmeleri 1 Mart 2021’den itibaren gerçekleştirilebilecek ve halihazırda belgeli kuruluşların ise 1 Temmuz 2021’den itibaren yeni versiyonu uygulamaları gerekiyor. Bu tarihten sonra Versiyon 6.1 denetimleri gerçekleştirilemeyecek.

Daha Detaylı Bilgi

Geçiş süreci hakkında istisnalara, IFS tarafından düzenlenen doküman, eğitim ve seminerlere, Küresel Lokasyon Numarası hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Güncel bilgiler için bizi sosyal medyada takip edin!Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.