ISO 14016: Çevresel Raporların Güvenilirliğini Arttırmak

Her geçen gün daha fazla şirket çevresel performansları hakkında bilgi yayınlarken, bu verilerin güvenilirliğini değerlendirmek için standart yoktur. Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu (ISO), çevresel raporların doğrulanması ve doğrulanması hakkında rehberlik sağlayan bir standart geliştiriyor. Sürdürülebilirlik raporları ve çevresel KPI’lar için tanınmış bir güvence sağlayıcısı olarak DQS, yeni standardın gelişmesini memnuniyetle karşılamaktadır.

ISO 14016 olarak yayınlanacak olan bu yeni standardın amacı, sürdürülebilirlik raporlarında yayınlanan çevresel bilgilerin güvenilirliğini arttırmaktır. ISO 14016 standardının ilk taslağının 2019 yazında yayınlanması bekleniyor. Standart, sera gazları hakkındaki raporların doğrulanmasını ve onaylanmasını hali hazırda düzenleyen ISO 14064-3’ten sonra modellenecek. Ayrıca, sürdürülebilirlik raporlarının incelenmesi ve hali hazırda AB’nin EMAS yönetmeliğinin yönleri için mevcut güvence standartlarından gelen içeriği de içerecektir.

ISO 14016 Neden Gereklidir?
Bugüne kadar, çevresel verilerin güvenilirliğini değerlendirmek için sağlam bir birleşik temel bulunmamaktadır. ISAE 3000 ve AA1000 gibi güvence standartları, sürdürülebilirlik bilgileri hakkında dış güvence sağlamak için kılavuzluk sağlasa da, özellikle çevresel verilere odaklanmazlar. ISO, ISO 14016’yı çevre raporları için uluslararası kabul görmüş güvence standardı olarak sunarak bunu düzeltmek istiyor.

Ayrıca, ISO, ayrı bir yeni standart olan ISO 17029 “Uygunluk Değerlendirmesi” kapsamında doğrulama ve doğrulama gerçekleştiren kurumlar için genel gereksinimleri tanımlayacaktır. Bu, (sürdürülebilirlik) raporlar için dış güvence sağlayan kuruluşlar için de geçerli olacaktır. Ana hedef, “onaylama” ve “doğrulama” terimlerinin ortak bir anlayışını elde etmektir. Kurumsal raporlama alanında doğrulama, verilerin gözden geçirilmesine ve veri toplama sürecine atıfta bulunur; oysa onaylama, söz konusu verilerin ifadelerinin doğru kullanılmasının gözden geçirilmesini anlatır.

ISO 14016’nın taslağı, bu yeni onaylama ve doğrulama tanımlarının uygulamada nasıl etkili güvenceye yol açtığını göstermektedir.

Sürdürülebilirlik raporları için tanınan bir güvence sağlayıcısı olarak DQS, ISO 14016’nın gelişimini memnuniyetle karşılar. Sürdürülebilirlik raporlarının ve sürdürülebilirlik KPI’larının doğrulanması için DQS CFS ürün müdürü Behzad Sadegh, standardın yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyor: “Every assurance process of a corporate report focuses on the credibility of the data. How was the data collected? Is the data correct in the context in which it is placed? Is materiality taken into account? Our job is to systematically review these things. Improved comparability of environmental data and the associated increase in credibility will further enhance the benefits of non-financial reporting”.Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.