ISO 22000:2018 Revizyonu Yayınlandı

ISO 22000:2018 Revizyonu

ISO (Uluslararasi Standart Organizasyonu) tarafından Haziran 2018’de ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standardının yeni versiyonu yayınlandı.

En son yapılan ISO anketine göre gıda tedarik zincinrinde yer alan 32000 den fazla kuruluşun geçerli ISO 22000 sertifikası bulunmaktadır. ISO 22000 standardının 2005 yılında ilk yayınlanmasından bu yana standarda uygun gıda güvenliği yönetim sistemi uygulayan kuruluş sayısı her yıl düzenli olarak artış göstermiştir

ISO 22000:2018 versiyonunda 2005 versiyonundan farklı olarak aşağıdaki değişiklikler yer almaktadır.

  • Yüksek Seviye Yapı: ISO 22000, sektörde birden fazla yönetim sistemini kullanan ve yönetim sistemlerini entegre etmek isteyen kuruluşlar için kolaylık sağlamak adına aynı tip yapıyı yani Yüksek Seviye Yapı’ sistemini içermektedir.
  • Risk Yaklaşımı: Standart son versiyonunda riski anlamak için farklı bir yaklaşım sunmaktadır.
  • PUKO (PDCA) döngüsü: Standart Planla- Uygula- Kontrol Et- Önlem al döngüsünü farklı iki çevrimi birlikte çalıştırarak açıklamaktadır. Bir döngü HACCP prensiplerini kapsarken diğer döngü yönetim sistemlerini kapsamaktadır.
  • Operasyon Süreci: Standart içinde yer alan Kritik Kontrol Noktası (KKN), Operasyonel Ön Gereksinim Programı (OÖGP) ve Ön Gereksinim Programı (ÖGP) şeklindeki ana terimler arasındaki farklılıklar daha açık bir tanımlama ile sunulmaktadır.

Revizyonla birlikte standardın anlaşılırlığı ve kullanılabilirliği geliştirilmiş, gıda tedarik zinciri içinde yer alan tüm kurumlar için uygun hale getirilmiş ve diğer yönetim sistemi standartları ile aynı yapı ve terminolojiye sahip olmuştur.

Tüm ISO standartlarında olduğu gibi 3 yıllık geçiş süreci Haziran 2018 tarihinde başlamış olmaktadır. Son tarihin Haziran 2021 olacağı öngörülmektedir.

 

İki aşamalı PUKO döngüsü aşağıdaki çizelgede standart maddeleri ile tanımlanmıştır.

 

ISO 22000:2018 Revizyon Eğitimleri Katılım Formu

Bilgilerinizi tarafımıza ilettiğiniz takdirde en kısa sürede sizlere ulaşacağız.Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.