Koronavirüs (COVID-19) Bilgilendirmesi

Ortaya çıkan Koronavirüs salgınının, tüm dünya çapında belgelendirme denetimlerinin planlanması ve zamanında gerçekleştirilmesi üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu istisnai bir durum olduğundan, akreditasyon kurumları tarafından çeşitli muafiyetler tanınmıştır. En önemlisi, bu önlemler belgeli kuruluşların mümkün olduğunca olumsuz etkilere maruz kalmamasına yöneliktir.

DQS normal belgelendirme denetimlerine ek olarak, COVID-Free olarak da adlandırılan Koronavirüs Durum Tespit ve Hijyen belgelendirme protokolleri geliştirdi. Genel bir Koronavirüs durum tespitinin yanı sıra otellerrestoranlar, havayolları, perakende gibi sektöre özgü çözümler de sunmaktadır. Detaylar için bizimle iletişime geçin!

Bu sayfa 27 Mayıs 2021’de IATF Protokollerine istinaden güncellenmiştir. Süreç ilerledikçe bilgiler değişkenlik gösterebilir. Lütfen düzenli olarak kontrol edin.

Bu olağan dışı durumda bile akreditasyon kurumlarının ve standartların gereksinimlerine uyulmalıdır. Tüm belgeli kuruluşların tanınan yeni istisnaları bilmelerini ve ihtiyaç durumunda belgelendirme kuruluşundaki temsilcileriyle iletişime geçmelerini öneririz.

Denetim zamanında gerçekleştirilemezse sonuçları nelerdir? Yenileme ve takip denetimleri uzaktan gerçekleştirilebilir mi? Versiyon geçiş süreleri uzatıldı mı?

Farklı standartlar ve akreditasyon kurumları için farklı istisnalar geçerlidir. Ve süreç devam ettiğinden önümüzdeki günlerde yine farklı istisnalar kabul edilebilir.

BRCGS Standartları: Mevcut durumda denetim gerçekleştirilmesi mümkün değilse ve sertifika geçerliliği sona ermek üzereyse, BRCGS kuruluşlara sertifika süresini 6 ay uzatma imkanı tanır. Süre uzatma, kuruluşun ilgili dökümanları güncel belgelendirme kuruluşu ile paylaşması sonrasında belgelendirme kuruluşunun gerçekleştireceği risk değerlendirme ve görüşme süreci sonucunda verilecek karara bağlı olacaktır. Saha, denetim için uygun hale geldiğinde tam bir yerinde denetim gerçekleştirilecektir. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

BRCGS Karma Denetim: Haberli yeniden belgelendirme denetimleri kısmen uzaktan gerçekleştirilebilir. ‘Blended Audit’ olarak adlandırılan karma denetim uzaktan değerlendirmeyi takip eden yerinde denetim ile gerçekleştirilir. Uzaktan denetim süresi hiçbir durumda toplan denetim süresinin %50’sini geçmemelidir. Buradan konuyla ilgili detaylı bilgiye ve ilgili habere ulaşabilirsiniz.

BRCGS Remote: COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle yerinde denetimin mümkün olmadığı durumlarda, bazı BRCGS denetimleri tamamen uzaktan gerçekleştirilebilir. Belirli koşullar altında; START! dahil olmak üzere BRCGS Food (Gıda), Packaging Materials (Ambalaj), Storage and Distribution (Depolama ve Dağıtım), Consumer Products (Tüketici Ürünleri) ve Gluten Free Certification Program (Glutensiz Sertifikasyon Programı) denetimleri %100 uzaktan gerçekleştirilebilir. BRCGS Uzaktan Belgelendirme, şimdilik Nisan 2021’e kadar mümkün olacak. Agents and Brokers (Aracılık/Broker) standardına yönelik denetimler, COVID-19 düzenlemelerine bakılmaksızın tamamen uzaktan da gerçekleştirilebilir. Uzaktan Denetim ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

IFS Standartları: Denetimler belirtilen süre içinde yapılamazsa sertifikanın süresi dolar ve sertifika geçerliliklerinin denetimsiz uzatılması mümkün değildir. IFS veritabanı, korona salgını nedeniyle sertifikanın genişletilemediğini göstermektedir.

IFS Remote: IFS şuanda kısmen uzaktan ve kısmen yerinde gerçekleştirilecek denetim imkanları üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. İstisna olarak şuan yalnızca IFS Broker standardı için tamamen uzaktan denetim gerçekleştirilebilir.

İsteğe bağlı çözümler: IFS, kuruluşların destekleyici yönetim süreçlerinde mevcut risklerini nasıl kontrol ettiklerini görmek için IFS Uzaktan Görüşme imkanı sunar. IFS Uzaktan Görüşme isteğe bağlıdır, tedarik zincirinde güvenilirliği kanıtlamak ve iş ortaklarının risk yönetimi süreçlerini desteklemek için kullanılabilir. Bu kriz durumu için özel olarak geliştirilmiş bağımsız bir çözümdür. Gönüllüdür, akredite edilmemiştir ve mevcut ve/veya gelecekteki IFS Sertifikasyon denetimleri ve IFS Global Market değerlendirmeleri için sonuçları dikkate alınamaz.

Buradan daha ayrıntılı bilgi edinebilir, IFS uzaktan değerlendirme ve yerinde GMP kontrolleri hakkında haberimize göz atabilirsiniz.

FSSC 22000: Yeniden belgelendirme denetimi zamanında gerçekleştirilemezse, FSSC 22000 sertifikayı 6 aya kadar uzatma seçeneği sunar. Bu uzatma, dökümante edilmiş saha risk analizinin mevcut belgelendirme kuruluşu tarafından değerlendirmesine dayanacaktır. Sürekli sertifikasyonun sürdürülmesini sağlamak için, tam Ver.5 yeniden belgelendirme denetiminin, 6 aylık uzatma süresi bitmeden gerçekleştirilmesi gerekir.

Gözetim/takip denetimi zamanında gerçekleştirilemezse, belgelendirme kuruluşu bir risk değerlendirmesi yapacak, saha ile ilgili belgeler paylaşılacak ve görüşme düzenlenecektir. Sonuçta; sertifikanın muhafaza edilmesi, sertifikanın askıya alınması veya gözetim denetiminin takvim yılı içinde en fazla 6 ay ertelenmesi gibi farklı kararlar verilebilir.

FSSC Remote: Haziran 2020 itibarıyla FSSC 22000 denetiminin bir bölümünü uzaktan gerçekleştirmek mümkün. FSSC 22000 sertifikalı sahaların uzaktan denetimleri için ana koşulları ve kuralları burada özetledik. Ekim 2020’den bu yana FSSC 22000 denetimleri, belirli koşullar altında tamamen uzaktan da gerçekleştirilebilir. Bu seçenek yalnızca, ciddi bir olayın (pandemi gibi) doğrudan sonucu olarak sertifikalı kuruluşun tesislerine erişimin mümkün olmadığı durumlarda kullanılabilir. İki FSSC 22000 uzaktan denetim seçeneği hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

FAMI-QS: Korona salgını nedeniyle zamanında gerçekleştirilemeyen takip denetimlerinin en geç 31 Temmuz 2020 tarihine kadar yeniden planlanması gerekmektedir. 31 Temmuz’a kadar gözetim denetiminin gerçekleştirilmemesi durumunda sertifikanın 3 ay süreyle askıya alınması gerekmektedir. Bu 3 ay içerisinde denetim yapılmazsa sertifika geri çekilmelidir.

Yeniden belgelendirme denetimleri: 30 Eylül 2020 tarihine kadar yeniden belgelendirme görüşmeleri uzaktan gerçekleştirilebilir. Sertifika süreleri görüşme gerçekleşmeden uzatılamaz. Bir kuruluş sertifika geçerliliği sona erdikten sonra başvurursa süreç ilk belgelendirme olarak işleyecektir fakat birinci aşama denetimi atlanabilir.

QS: Yönetmelik bir bilgilendirme yazısı ile açıklanmıştır.

ISO 9001 – ISO 14001 – ISO 22000 – ISO 22301 – ISO 22716 – ISO 37001 … : Geçerli akreditasyon gereklilikleri göz önünde bulundurularak, DQS CFS GmbH açıkça tanımlanmış koşullar altında uzaktan denetimler gibi alternatifleri kabul etmeye karar vermiştir. Akreditasyon gereklilikleri uyarınca, DQS CFS GmbH sertifikalı kuruluş tarafından sağlanan bilgilere dayanarak bir risk değerlendirmesi yapmakla yükümlüdür. Uzaktan denetimler ancak risk değerlendirme sonuçlarının olumlu olması durumunda gerçekleştirilebilecektir.

ISO 45001 – ISO 50001 – ISO 22000 standartları geçiş süreci: Geçiş sürecindeki değişiklikler ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi standartlarını etkilemiştir. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

IAF tarafından yapılan son bilgilendirmeye göre; ISO 45001:2018 standardına geçiş süreci 30 Eylül 2021’e, ISO 22000:2018 standardına geçiş süreci ise 31 Aralık 2021’e kadar uzatıldı. ISO 50001:2011 standardı için yeni son geçerlilik tarihi ise 2 Şubat 2022, bu tarihten sonra denetimler yalnızca ISO 50001:2018 versiyonundan gerçekleştirilebilecek.

Kaynak: https://iaffaq.com/faqs/

EFfCI GMP: Hem yeniden belgelendirme hem de takip denetimleri, sertifikasyon durumunda değişiklik olmadan, en fazla 6 ay ertelenebilir.

IATF 16949: Ekim 2020’de IATF, en azından geçici olarak mevcut duruma adapte oldu ve IATF 16949 için “Koronavirüs Pandemi Önlemleri (COVID-19) – Revizyon 5” ile uzaktan denetimler gerçekleştirmek adına uygun ön koşullar oluşturdu. Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Önemli! Önceden planlanmış bir denetim hakkında nelere dikkat etmeliyim?

Genel olarak iptallerin, ancak Koronavirüs nedeniyle kabul edilemeyecek risk taşıması veya ulaşım kısıtlamaları sebebiyle denetimin mümkün olmaması durumunda uygulanacağı unutulmamalıdır. Önceden planlı denetimlerinizin iptal edilmesi/ertelenmesi gerektiğini düşünüyorsanız lütfen bizleri bilgilendirin.

İptal etmek istediğiniz denetim tarihinizi ve denetim gerçekleşmesinin mümkün olmadığı zaman aralığını dqs@dqs.com.tr  adresine yazarak bizlere iletebilirsiniz. Bu prosedür tüm haberli ve habersiz denetimler için geçerli olacaktır.

DQS’i bilgilendirmemeniz ve denetçinin yolculuğa başlaması durumunda maalesef tüm masrafların kuruluş tarafından karşılanması gerekmektedir.

İstisnaların, yalnızca Mart-Nisan 2020 denetimleri için ve bir sonraki duyuruya kadar geçerli olduğunu lütfen unutmayın.

 Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.