Koronavirüs (COVID-19) Bilgilendirmesi

Ortaya çıkan Koronavirüs salgınının, tüm dünya çapında belgelendirme denetimlerinin planlanması ve zamanında gerçekleştirilmesi üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu istisnai bir durum olduğundan, akreditasyon kurumları tarafından çeşitli muafiyetler tanınmıştır. En önemlisi, bu önlemler belgeli kuruluşların mümkün olduğunca olumsuz etkilere maruz kalmamasına yöneliktir.

DQS normal belgelendirme denetimlerine ek olarak, COVID-Free olarak da adlandırılan Koronavirüs Durum Tespit ve Hijyen belgelendirme protokolleri geliştirdi. Genel bir Koronavirüs durum tespitinin yanı sıra otellerrestoranlar, havayolları, perakende gibi sektöre özgü çözümler de sunmaktadır. Detaylar için bizimle iletişime geçin!

Bu sayfa 20 Haziran 2020’de ISO standartlarına istinaden güncellenmiştir. Süreç ilerledikçe bilgiler değişkenlik gösterebilir. Lütfen düzenli olarak kontrol edin.

Bu olağan dışı durumda bile akreditasyon kurumlarının ve standartların gereksinimlerine uyulmalıdır. Tüm belgeli kuruluşların tanınan yeni istisnaları bilmelerini ve ihtiyaç durumunda belgelendirme kuruluşundaki temsilcileriyle iletişime geçmelerini öneririz.

Bir denetim zamanında gerçekleşmezse sonuçları nelerdir? Yenileme ve takip denetimleri uzaktan gerçekleştirilebilir mi?

Farklı standartlar ve akreditasyon kurumları için farklı istisnalar geçerlidir. Ve süreç devam ettiğinden önümüzdeki günlerde yine farklı istisnalar kabul edilebilir.

BRCGS Standartları: BRCGS tarafından uzaktan denetim unsuru kaldırıldı. Artık belgeli kuruluşlar için 6 aya kadar belge geçerliliğinin uzatılmasına izin verilecek. Bu yalnızca yerinde denetim imkanı bulunmayan kuruluşlar için geçerli olacak. GFSI’a uygun olarak; süre uzatma, kuruluşun risk değerlendirmesi ile ilgili dökümanları güncel belgelendirme kuruluşu ile paylaşması sonrasında belgelendirme kuruluşunun gerçekleştireceği değerlendirme ve görüşme süreci sonucunda verilecek karara bağlı olacaktır. Yerinde denetim için şartlar uygun olduğunda, kuruluş normal bir yeniden belgelendirme denetimi geçirecek ve sonraki 12 ay geçerli olacak yeni sertifika düzenlenecektir. Güncel serifika derecesi C ve D olan kuruluşlar halihazırda yüksek risk grubunda sayıldığından süre uzatma imkanı bulunmamaktadır. Detaylar için lütfen klavuza göz atın.

IFS Standartları: Denetimler belirtilen süre içinde yapılamazsa sertifikanın süresi dolar ve sertifika geçerliliklerinin denetimsiz uzatılması mümkün değildir. IFS veritabanı, korona salgını nedeniyle sertifikanın genişletilemediğini göstermektedir.

İsteğe bağlı çözümler: IFS, kuruluşların destekleyici yönetim süreçlerinde mevcut risklerini nasıl kontrol ettiklerini görmek için IFS Uzaktan Görüşme imkanı sunar. IFS Uzaktan Görüşme isteğe bağlıdır, tedarik zincirine güveni kanıtlamak ve iş ortaklarının risk yönetimi süreçlerini desteklemek için kullanılabilir. Bu kriz durumu için özel olarak geliştirilmiş bağımsız bir çözümdür. Gönüllüdür, akredite edilmemiştir ve mevcut ve/veya gelecekteki IFS Sertifikasyon denetimleri ve IFS Global Market değerlendirmeleri için sonuçları dikkate alınamaz.

Buradan daha ayrıntılı bilgi edinebilir, IFS uzaktan değerlendirme ve yerinde GMP kontrolleri hakkında haberimize göz atabilirsiniz.

FSSC 22000: Yeniden belgelendirme denetimi zamanında gerçekleştirilemezse FSSC 22000, dökümente edilmiş bir risk değerlendirmesi sonucunda güncel belgelendirme kuruluşu tarafından verilecek karara bağlı olarak, sertifika geçerliliğini 6 ay uzatma imkanı tanır. Tam bir Versiyon 5 denetiminin, sertifikasyonun devamlılığını koruma amacıyla, sertifika geçerliliği uzatma süresi dolmadan, 6 aylık süre içerisinde yapılması gerekmektedir.

Gözetim/takip denetimi zamanında gerçekleştirilemezse belgelendirme kuruluşu, kuruluşla yapılacak risk değerlendirmesi, görüşme ve doküman paylaşımı sonrasında sertifika geçerliliğinin sürdürülmesi, askıya alınması veya gözetim denetiminin bir takvim yılı içerisinde en fazla 6 ay ertelenmesine karar verebilir.

FAMI-QS: Korona salgını nedeniyle zamanında gerçekleştirilemeyen takip denetimlerinin en geç 31 Temmuz 2020 tarihine kadar yeniden planlanması gerekmektedir. 31 Temmuz’a kadar gözetim denetiminin gerçekleştirilmemesi durumunda sertifikanın 3 ay süreyle askıya alınması gerekmektedir. Bu 3 ay içerisinde denetim yapılmazsa sertifika geri çekilmelidir.

Yeniden belgelendirme denetimleri: 30 Eylül 2020 tarihine kadar yeniden belgelendirme görüşmeleri uzaktan gerçekleştirilebilir. Sertifika süreleri görüşme gerçekleşmeden uzatılamaz. Bir kuruluş sertifika geçerliliği sona erdikten sonra başvurursa süreç ilk belgelendirme olarak işleyecektir fakat birinci aşama denetimi atlanabilir.

Kalite Sistemleri: Yönetmelik bir bilgilendirme yazısı ile açıklanmıştır.

ISO 9001 – ISO 14001 – ISO 22000 – ISO 22301 – ISO 22716 – ISO 37001 … : Geçerli akreditasyon gereklilikleri göz önünde bulundurularak, DQS CFS GmbH açıkça tanımlanmış koşullar altında uzaktan denetimler gibi alternatifleri kabul etmeye karar vermiştir. Akreditasyon gereklilikleri uyarınca, DQS CFS GmbH sertifikalı kuruluş tarafından sağlanan bilgilere dayanarak bir risk değerlendirmesi yapmakla yükümlüdür. Uzaktan denetimler ancak risk değerlendirme sonuçlarının olumlu olması durumunda gerçekleştirilebilecektir.

ISO 45001 – ISO 50001: ISO standartları geçiş süreci: Geçiş sürecindeki değişiklikler ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi standartlarını etkilemiştir. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://iaffaq.com/faqs/

EFfCI GMP: Hem yeniden belgelendirme hem de takip denetimleri, sertifikasyon durumunda değişiklik olmadan, en fazla 6 ay ertelenebilir.

Önemli! Önceden planlanmış bir denetim hakkında nelere dikkat etmeliyim?

Genel olarak iptallerin, ancak Koronavirüs nedeniyle kabul edilemeyecek risk taşıması veya ulaşım kısıtlamaları sebebiyle denetimin mümkün olmaması durumunda uygulanacağı unutulmamalıdır. Önceden planlı denetimlerinizin iptal edilmesi/ertelenmesi gerektiğini düşünüyorsanız lütfen bizleri bilgilendirin.

İptal etmek istediğiniz denetim tarihinizi ve denetim gerçekleşmesinin mümkün olmadığı zaman aralığını dqs@dqs.com.tr  adresine yazarak bizlere iletebilirsiniz. Bu prosedür tüm haberli ve habersiz denetimler için geçerli olacaktır.

DQS’i bilgilendirmemeniz ve denetçinin yolculuğa başlaması durumunda maalesef tüm masrafların kuruluş tarafından karşılanması gerekmektedir.

İstisnaların, yalnızca Mart-Nisan 2020 denetimleri için ve bir sonraki duyuruya kadar geçerli olduğunu lütfen unutmayın.Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.