Koronavirüs (COVID-19) ve Standartlar

Bu Süreçte Hangi Standartlar Ve Sertifikalar Faydalı Olabilir?

Son haftalarda müşterilerimizin çoğu tarafından, korona krizindekendilerine yol gösterecek ISO standartları olup olmadığı soruldu. Kötü haber: COVID-19 enfeksiyonlarının mevcut pandemisinispesifik olarak ele alan ISO standartları maalesef bulunmuyor. İyi haber: Ölçüt olarak kullanılabilecek birçok standart ve sertifika var. Bu yazıda sizlerle bazı ana başlıkları paylaşıyor olacağız.

Sağlık krizi olarak başlayan durum son haftalarda gerçek bir güven krizine dönüştü. Başarılı olmak için kuruluşların dikkat etmesi gereken konular:  
 

  • Yetkililerin, korona virüsün yayılmasını engelleyerek güvenli çalışma ortamı yaratması   
  • Çalışanların, iş yerine giderek hayatlarını riske atıyor olmamaları   
  • Müşterilerin, sağlık riski veya tedarik sorunu olmadan kuruluşlara güvenebilmesi  

Standartlar, kuruluşların güvenli ve hijyenik bir şekilde faaliyet gösterebilmeleri için uymaları gereken gereksinimleri belirterek bu güvenin kazanılmasında önemli bir rol oynayabilir.

Bununla birlikte uluslararası standartlar, birçok uzmanın katılımıyla uzun bir fikir birliği oluşturma ve geliştirme aşamasından geçmektedir. Örneğin ISO standartlarının geliştirilmesi yıllar alır. Bu kötü bir şey değil, tam aksine çok paydaşlı bir sürecin sonucu olduğu için bu kadar geniş çaplı kabul edilebilirlik sunuyorlar.

Ancak mevcut pandemi ile başa çıkmak için daha atik bir standardizasyon sürecine ihtiyacımız var. DQS, çeşitli sektörler için denetlenebilir protokoller geliştirerek bu sürece katkıda bulunmaktadır. Yazının devamında, mevcut standartlara ve girişimlere bir genel bakış sunacağız.

COVID-19 İle İlişkili Mevcut ISO Standartları

Kuruluşlara, COVID-19 enfeksiyonlarını nasıl önleyeceklerini veya bir pandemiye nasıl hazırlanacaklarını spesifik olarak belirten ISO standartları olmasa da, kriz ve olağan dışı durum hazırlıklarına yardımcı olacak standartlar bulunmaktadır.

Bunlardan en yaygın olanı, iş sürekliliği yönetim sistemleri için gereksinimleri belirten ISO 22301’dir. Bir İş Sürekliliği Yönetim Sistemi (BCM), olağan dışı durum ve krizlere hazırlanmanıza,  karşılaşılması halinde hızlı ve uygun bir şekilde yanıt vermenize ayrıca aksama süresini ve etkisini en aza indirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca buradan ISO 22301 sertifikasyonu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ancak ISO 22301 size yardımcı olabilecek tek standart değildir. Aynı serinin diğer standartları, kurumsal dayanıklılığa (ISO 22316), iş etki değerlendirmesinin nasıl yapılacağına (ISO / TS 22317), tedarik zincirinde süreklilik kurallarına (ISO / TS 22318), iş sürekliliğinde insan faktörüne (ISO / TS 22330ve stratejik bakış açısına (ISO / TS 22331) odaklanmaktadır.

Bu standart serisi birlikte ele alındığında, kuruluşların olağan dışı durumlara hazırlık yapmalarına, müdahale planları geliştirmelerine, etkileri değerlendirmelerine, hizmet ve üretimde oluşabilecek aksaklık sürelerini en aza indirmelerine ve iyileştirmeyi optimize etmelerine yardımcı olur. Bu nedenle tüm bu hususlar, kuruluşların kapanmaları ve tedarik zinciri aksaklıklarının tehdit olmaya devam ettiği COVID-19 gibi bir pandemi sırasında, muazzam bir değere sahiptir. 

Yeni Korona Virüs Önleme Hazırlık Aşamalarına Dair Standartlar ve Girişimler

Son birkaç hafta içinde yüzlerce yeni kılavuz yayınlandı. Bunların çoğu yerel ve ulusal yönetimler, sağlık departmanlarıDünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi uluslarüstü örgütler, üniversiteler ve endüstri dernekleri tarafından derlenmiştir.

Bu yönergeler, işletmelerin faaliyetlerini nasıl sürdürdüğünü açıklama konusunda mükemmel bir iş çıkarsa da çoğu denetlenemez, denetimler ve kontroller için bir temel oluşturmak üzere tasarlanmamıştır.

Bu ihtiyacı karşılamak ve işletmelere önleyici tedbirleri uyguladıklarını gösterme imkanı sunmak için DQS bir dizi denetlenebilir protokol ve sertifika çözümü geliştirmiştir. 

Pandemi Durum Tespiti

Pandemilerbulaşıcı hastalıklar ve diğer sağlık krizleri bağlamında, durum tespiti; çalışanların, müşterilerin, iş ortaklarının ve halkın sağlığına zarar vermemek için her türlü önlemi almaktadır. Ayrıca, kuruluşunuzun hazırlıklı ve güvenilir bir partner olduğunu kanıtlama imkanı tanır. Öz-değerlendirme ve denetim, önlemlerinizi durum tespiti ile değerlendirmeniz ve etkinliklerinin kanıtlanmasının yanı sıra bağımsız bir üçüncü taraf onayını almanızı sağlar. 

GC-Mark Trusted Workplace: Pandemi Sürecinde Güvenilir İş Yeri Sertifikası

Bağımsız denetim ve belgelendirme yoluyla gerçekleştirilebilecek, çalışma alanları, ofisler, toplantı salonları, dinlenme alanları, üretim alanları, havalandırma ve acil durum hazırlıklarının tümünü kapsayan hijyenik ve güvenilir çevre denetimleri ile global uygunluğunuzu çalışanlarınıza, müşterilerinize, iş ortaklarınıza gösterebilirsiniz. 

Hijyen ve Dezenfeksiyon Standardı

WHO Kılavuzlarına dayanarak, işletmelerin hijyen ve dezenfeksiyona sistematik bir şekilde yaklaşmasını sağlayan bir Hijyen Yönetim Sistemi Standardı geliştirdik. Standardın uygulanması, güvenilir üçüncü taraf sertifikası imkanı sağlar. Her tür ve büyüklükteki kuruluş için geçerli olacak şekilde tasarlanmıştır.
Sektöre Özgü Sertifikasyon: Konaklama ve turizm gibi bazı sektörler için daha spesifik gereksinimler mevcuttur. Lütfen ilgili sayfamıza göz atın. 

DQS Hakkında

DQS Group, genel merkezi Frankfurt’ta bulunan, tek bir merkezden küresel olarak yönetilen bir denetim ve belgelendirme kuruluşudur. Otuz yılı aşkın deneyim ve küresel denetçi ağıyla, güven kazanmanıza ve sürdürmenize yardımcı oluyoruz 

Farklı projelerinizi tartışmak için bizimle iletişime geçin, firmanıza özel, ihtiyaçlarınız doğrultusunda özelleştirilebilecek çalışmaları uzmanlarımızla birlikte değerlendirelim.