DQS Tedarikçi Denetimleri Firma Hikayeleri

2017 yılında Migros Ticaret A.Ş. ve DQS Denetim ve Belgelendirme firmasının ortak projesi kapsamında Migros Tedarikçileri’ne 2 günlük denetimler gerçekleştirilmiştir. Denetimlerde birinci gün Ürün Güvenliği, ikinci gün ise Etik ve Sosyal Uygunluk konuları denetlenmiştir.

Ürün Güvenliği denetimleri uluslararası bir kuruluş olan BRC (British Retail Consortium)’nin yayımlamış olduğu standartlara göre gıda ürünleri üreten tedarikçiler için BRC Food, tüketici ürünleri üreten tedarikçiler için BRC Consumer Products, Depo ve Sevkiyat hizmeti veren tedarikçiler için BRC Storage and Distribution, ambalaj üretimi yapan tedarikçiler için BRC Packaging kapsamında gerçekleştirilmiştir. Bu denetimler sonucunda gıda üreticileri Global Market (Basic ve Intermediate) kapsamında BRC Directory’de yayımlanarak temel seviye bir ürün güvenliği denetiminden başarı ile geçtiklerini global olarak duyurma hakkı kazanmışlardır. Söz konusu belge Türkiye’de bulunan büyük perakendeciler tarafından da tanınmıştır. Bizlerden de belgelerin geçerliliği hakkında bilgi istendiği durumlar mevcut olup, bu belge ile tedarikçilerin fazladan denetlenme yükleri ortadan kalmıştır

Etik ve Sosyal Uygunluk denetimlerinde ise tedarikçiler Sedex tarafından oluşturulan etik, isg ve çevre konularını kapsayan bir standart olan SMETA (Sedex Members Ethical Trade Audit) kapsamında bir denetime tabi tutulmuşlardır. Bu denetim sonucunda tedarikçiler geçirmiş oldukları denetimi global olarak duyurmalarını sağlayacak GC-Sedex sertifikası ve global bir platform olan http://gc-mark.com/ sitesinde yayımlanma hakkı kazanmışlardır.

Her iki denetimden de başarılı olan tedarikçiler GC Migros Onaylı Tedarikçi sertifikasını almaya hak kazanmış, böylece “Onaylı Tedarikçi” olma durumlarını global olarak duyurabilmişlerdir.

Denetimlerin Global Standartlara dayandırılarak yapılmış olması Tedarikçileri ileriye gitmeye teşvik etmiştir. Migros tedarikçi denetimi sayesinde hangi seviyede olduğunu gören firmalar hazırlıklarını hızlandırmış, seviyesi iyi olan firmalar ise GFSI onaylı belgeler konusunda süreçlerini başlatmışlardır.

 

Tedarikçi Geliştirme Programı kapsamında GFSI onaylı belge süreçlerini başlatan firmalarımız aşağıdaki şekildedir;

  • Maun Gıda (IFS Food)
  • Baltalı Gıda (BRC Food)
  • Standart Besicilik (BRC Food)
  • Mantı Ye (BRC Food/henüz belgelendirme denetimi gerçekleştirilmedi)
  • Büyülübağ Şarapçılık (BRC Food/ henüz belgelendirme denetimi gerçekleştirilmedi)
  • Endeks Kimya ( BRC PCH henüz belgelendirme denetimi gerçekleştirilmedi)

Ayrıca söz konusu Tedarikçi Denetimi programı tedarikçilerin Global Talepleri anlamasını ve uygulamaya koymasını sağlamıştır. Özellikle Avrupa’da artarak devam eden bir talep olan Sosyal Sorumluluk denetimleri için tedarikçiler bilinçlenmiş ve GC-Sedex denetimi ile seviyesini görmüş olan tedarikçiler hazırlıklarına/süreçlerine başlamışlardır. Bu kapsamda Sedex denetimi sürecini başlayan firmalarımız aşağıdaki şekildedir;

  • Elit Çikolata
  • Elite Naturel
  • Sinbo
  • Vesta Tarım (henüz denetim gerçekleştirilmedi)

 

Tedarikçilerimizden proje kapsamında almış olduğumuz geri bildirimler ise aşağıda bulunmaktadır;

Sistemin iyileştirilmesi için, son derece yararlı olan bu denetimin yaygınlaşmasını isterim. Ülkemiz Organik Sektörü içerisinde yer alan tüm tedarikçilerin, aynı sistemle denetlenmesinde yarar görüyorum.

– Sade Organik Ürünler

Tespit edilen uygunsuzluklarda denetçilerin öneri vermesi, tavsiyelerde bulunması işletmemizde iyileştime yapılmasını daha hızlı sonuca varmamıza neden olmaktadır. Bu durumda işletme olarak bizim için oldukça olumlu ve güzel bir geri dönüş olmaktadır.

– Saffet Kollektif Şirketi

Firma olarak yaklaşımınız için, desteğiniz için ve gerçekleşen denetimdeki Denetçilerimizin yaklaşımı, değerlendirmeleri için çok teşekkür ederiz. Biz sizlerle çalışmaktan memnuniyet duyduk.

– Kestane Kaynak Suyu

Denetim ve tüm bilgilendirme harika idi. İpek Hanım konusunda uzman ve firma için gerekli ve iyileştirilmesi gereken konularda da çok yardımcı bir denetçi.

– ZM Gıda

Her denetimin Sistemimizi geliştirme ve sürekli iyileştirmeye katkısının olduğu yatsınamaz bir gerçektir. Özellikle denetimi yürüten Denetçi/Denetçiler konuya vakıf, paylaşımcı ve empatik iletişim kurabilen bir yapıda ise katma değeri yüksek bir denetim geçiriyor olursunuz. Firmanız denetimi de bu denetimlerden biriydi, teşekkür ederiz.

– Ateşoğlu Süt

Sn. Mustafa AYDIN’ın gerçekleştirmiş olduğu denetim, bizler için denetimden ziyade bir eğitim niteliğinde olmuş olup, sürekli iyileştirme ve kendimizi geliştirme anlamında firmamıza ciddi anlamda katkıları olmuştur.

– Eruslu Sağlık Ürünleri

Denetçininiz vasıtası ile yaptığınız analizin ve değerlendirme raporunun, firmamıza ve politikamıza olumlu ve önemli katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

– Trakya Et ve Süt Ürünleri

DQS firmasının tarafımıza yapmış olduğu denetim , uyguladığımız sistemin doğruluğunu görerek motivasyonumuzun daha da artmasına fayda sağladı Gerek saha da gerek se doküman da verilen önerilerle kendimize ileriye dönük kalite de yeni hedefler yeni uygulamalar belirlemiş bulunmaktayız . Denetlenmenin yanı sıra firmamızı kalite ve gıda güvenliği konularında daha da ileriye götürecek bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

– Mantı Ye

 

Ayrıca Tedarikçilerimiz Perakendecilere projeyi bizler kadar iyi aktarabilecek kadar benimsemiş durumdadırlar;

Bizim halihazırda FSSC 22000 sertifikamız var. Ayrıca bugün bir müşteri denetimimiz gerçekleşmekte. Bu denetim sonucunda başarılı olunursa BRC Global Market portalında, BRC Global Market intermediate seviyesinde denetimi geçtiğimize dair sitede ismimiz yayınlanacak. Bu listede BRC sertifikası olan firmaların ismi bulunmakta. Bizim de ismimiz yer alacak. Talep edersek uygunluk belgesi verilebileceğini de belirttiler.

 

Firmanıza özel çözümleri inceleyinBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.